Diófa gallyazása, metszése
Mikor kell metszeni a diófát? Hogyan védekezzünk a dióburok fúrólégy ellen?
A diófa ritkító metszését, gallyazását augusztus végétől október elejéig végezzük. Szárazolni év közben bármikor lehet.
Miért?
Mert a gyökér és lomb közötti nyomás akkor egyenlítődik ki.
Tavaszi metszésnél sebeket ejtünk rajta, rengeteg nedvet veszít amit sebkezelővel sem tudunk megállítani. Vízháztartása ilyenkor nagyon intenzív, a facsonkok nem gyógyulnak be. Őszi metszésnél nehezen regenerálódik a vágási felület, télre megfagyva károsodik. Télen csak a diócsemetéknél végzünk alakító metszéseket.
Védekezés a kártevők ellen:
A diófát károsíthatják gombák, baktériumok, levéltetvek, levélatkák. Vegyszeres kezelésüket virágzás után kezdjük, szeptember végéig 2-3 alkalommal permetezhetjük. /Kuprikol 50, Calypso 480sc/
A beteg lehullott dióburkot, faleveleket szedjük össze és ássuk el.
Dióburok fúrólégy:
Kb 10 éve jelent gondot hazánkban. Jellemzően a zöld burkot rágják, károsítják a dióbelet. A héj megbarnul, befeketedik, penészedik. Nehéz ellenük védekezni. Rajzásuk júliustól októberig tart. A sárga ragacsos lapok felhelyezése és permetezése mellett fontos a talaj fertőtlenítése. Ássuk fel a fa alatti részt, oltott mész porral szórjuk tele, illetve a fa törzsét is bekenhetjük. A földre potyogott lárvák amik nyűvé alakulnak és bebábozódnak, minnél hamarább össze kell szedni és gondoskodni az elégetésükről vagy elásásukról.